Устав
Тук можете да се запознаете с устава на нашата организация:
УСТАВ
НА АСОЦИАЦИЯ НА ВЪЗПИТАНИЦИТЕ НА МОРСКО УЧИЛИЩЕ
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1 Сдружението се учредява и действа като юридическо лице с нестопанска цел с частна полза, съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел, като доброволна, неправителствена, неполитическа и самоуправляваща се организация на физически лица, завършили ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, а също така и юридически лица с предмет на дейност, свързана с морското стопанство. То е наследник на съюза на възпитаниците на Машинното морско училище, създаден в град София на 27.07.1931 г.
Чл. 2 Наименованието на съдружието е „Асоциация на възпитаниците на Морско училище”, наричано по-долу „Асоциацията” или съкратено АВМУ.
Чл. 3 Седалището на Асоциацията е в град Варна, ул. „Васил Друмев” №73
Чл. 4 Асоциацията има свой празник – датата на основаване на Морско училище – 09.01.1881 година.
Чл. 5 Печатът на Асоциацията има кръгла форма и съдържа следните елементи на български език: надпис „Република България, Асоциация на възпитаниците на Морско училище” /АВМУ/, а в средата емблема, която включва изображение на котва, щурвал, зъбно колело и карта на света.
Чл. 6 Асоциацията има своя значка, която се дава единствено на нейните настоящи редовни членове, която има размери, форма и цвят, прави на раздаване и отнемане.
Чл. 7 Съществуването на АВМУ не е ограничено със срок или друго предварително условие.
ЦЕЛИ И СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ
Чл. 8 Асоциацията се учредява за постигане на следното:
1. Подкрепа на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” като център за образование и възпитание на морски кадри в Република България.
2. Да издига собствения си и на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” авторитет и този на членовете си в страната и зад граница.
3. Да обединява усилията на възпитаниците на Морско училище за колегиалност, солидарност и международно сътрудничество.
Чл. 9 Асоциацията постига целите си като:
1. Провежда активна разяснителна и дарителска дейност, като насочва средствата за подпомагане на развитието на морската наука, образование и възпитание на курсантите и студентите.
2. Провежда редовно срещи на членовете си, свързани с важни дати в развитието на морското образование и наука. Популяризира дейността и изявите на възпитаниците на Морско училище.
3. Съдейства за развитието на морското законодателство в Република България. Сътрудничи със сродни организации у нас и в чужбина. Участва като член в сродни международни организации.
4. Оказва помощ на членовете си при необходимост за зашита на тяхното правово, трудово и материално положение.
ИМУЩЕСТВО
Чл. 10 Имуществото на организацията се образува от:
- Годишен членски внос, определен от Общото събрание.
- Целеви парични и имуществени вноски от членовете или трети юридически и/или физически лица;
- Приходи от проведени мероприятия с нетърговска цел.
- Лихвите и приходите от всякакъв вид капитал и имущество на Асоциацията.
- Приходи и помощи от международни програми.
Чл. 11 Асоциацията придобива вещни, облигационни и други права в съответствие с действащото законодателство и може да използва имуществото си само и единствено за осъществяване на целите си, посочени в настоящия устав.
УСТРОЙСТВО
Чл. 12 Орган на управление на Асоциацията са:
- Общо събрание на членовете на Асоциацията;
- Управителен съвет;
- Контролен съвет;
Чл. 13 Общо събрание:
1. Общото събрание на членовете е върховен орган на Асоциацията.
2. Общото събрание се състои от всички членове на сдружението.
3. Общото събрание се свиква най-малко веднъж на 12 месеца от управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението в населеното място, в което се намира седалището на сдружението. Ако в последния случай управителният съвет не отправи писмено покана за свикване на общото събрание, то се свиква от съда по седалището на сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.
4. Свикване на Общото събрание се извършва с писмена покана, съдържаща дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на общото събрание и по чия инициатива то се свиква. Поканата се обнародва в „Държавен вестник” и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден.
5. Общото събрание е законно и може да взема решение, ако на него са представени най-малко половината от всички членове.
6. При липса на кворум то се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред, и може да се проведе колкото и членове да се явят.
7. В общото събрание всеки редовен член има право на един глас, ако е заплатил членски внос към момента на общото събрание. Не се допуска гласуване на един член по пълномощие от друг. Почетните и други членове имат право на съвещателен глас. Член на общото събрание няма право на глас при решаване на въпроси, отнасящи се до: него, неговия съпруг или роднина по права линия – без ограничения, по съребрена – до четвърта степен, или по сватовство до втора степен включително, както и юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решение.
8. По въпроси, които не са били вписани в дневния ред и съобщени в поканата, не могат да се вземат решения, освен ако Общото събрание гласува допълването на дневния ред единодушно.
Чл. 14 Общото събрание на Асоциацията решава:
1. Приема, изменя и допълва устава;
2. Приема други вътрешни актове;
3. Определя броя, избира и освобождава Председател и членове на Управителния съвет и Контролния съвет;
4. Взема решения относно стратегическите цели и направления за дейността на Асоциацията, одобрява програми за изпълнение;
5. Приема годишния бюджет;
6. Приема отчета за дейността на Управителния съвет;
7. Създаването, състава, компетентността и вътрешните правила на помощните органи на Асоциацията;
8. Участието на Асоциацията в национални и международни организации;
9. Взема решение за преобразуване или прекратяване на Асоциацията;
10. Определя размера на членския внос; разпорежда се с имуществото и финансовите средства на Асоциацията.
11. Отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на дружеството.
12. Взема и други решения, предвидени в устава.
Чл. 15 Правата по чл. 14, т. 1, 3, 5, 6, 9, 12 не могат да се възлагат на други органи на сдружението. Решенията по чл. 14, т. 1, 3, 5, 6, 9 се вземат с квалифицирано мнозинство от ¾ от гласовете на присъстващите, а в останалите случаи, с обикновено мнозинство. Решенията на общото събрание са задължителни за другите органи на сдружението. Те подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с устава.
1. На заседанията на Общото събрание се водят протоколи, в които се вписват присъстващите представители, дневният ред, разискванията, приети и неприети решения и резултатите от гласуванията.
2. Протоколите се подписват от председателстващия от протоколиращия заседанието и са на разположение на членовете за справки и сведения.
3. Протоколите от заседанията, където се разглеждат финансови и имуществени въпроси се подписват и от Председателя на Контролния съвет.
Чл 16. Управителен съвет:
1. Управителният съвет на АВМУ е изпълнителен орган, който се състои от 3 до 9 души, избрани сред редовните членове на Общото събрание с мандат, определен от Общото събрание в рамките на закона.
Юридическите лица, които са членове на сдружението, могат да посочват членове на техните управителни съвети, които да бъдат избирани в управителните органи на Асоциацията.
2. Членовете на Управителния съвет се конституират според най-важните направления за работата на Асоциацията.
3. Заседанията на Управителния съвет се свикват от Председателя и се провеждат най-малко един път на 4 месеца. Председателят е длъжен да свика заседание на управителния съвет при писмено искане на една трета от членовете му. Ако председателят не свика заседание на управителния съвет в седмичен срок, то може да се свика от всеки един член на управителния съвет. При отсъствие на председателя, заседанието се ръководи от определен от управителния съвет негов член.
4. Управителният съвет може да взема решение, ако на заседанието му присъстват повече от половината от неговите членове.
5. Решенията на Управителния съвет се приемат с обикновено мнозинство от присъстващите. Решения за определяне на ликвидатор, разпореждане с имущество на сдружението, както и определяне реда и извършването дейността на сдружението се взимат с мнозинство от всички членове.
6. Управителният съвет може да вземе решение и без да бъде проведено заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на управителния съвет.
7. На заседанията на Управителния съвет се водят протоколи, съдържащи реквизити по чл. 17, ал. 1 и се подписват от Председателя и водещия протокола.
Чл. 17 Управителният съвет решава:
1. Определя обема на представителната власт на отделни негови членове.
2. Изпълнява решенията на Общото събрание и подготвя неговите заседания.
3. Взема решение за откриване и закриване на клонове;
4. Приема и предлага за изключване пред ОС членове в Асоциацията.
5. Управлява финансите и стопанисва имуществото на АВМУ при спазване на изискванията на устава.
6. Подготвя и внася в общото събрание проект за бюджет.
7. Приема дарения и завещания в полза на целите на АВМУ и ги разходва съобразно волята на дарителя. Ако няма заявена такава, средствата се разходват по решение на Управителния съвет в съответствие с целите на АВМУ.
8. Подготвя и представя на обсъждане от Общото събрание отчет за извършената дейност и финансов отчет за изминалата година.
9. Определя реда и организира извършването на дейността на сдружението.
10. Завежда и съхранява документите на Общото събрание и Управителния съвет.
Чл. 18 Контролен съвет:
1. Извършва периодично проверки (най-малко два пъти годишно) на касата за спазването на финансовата дисциплина и разходване на средствата и използване имуществото на АВМУ съобразно настоящия устав и решенията на Общото събрание.
2. Запознава Общото събрание с оценката за финансовата дейност на Управителния съвет, както и за стопанисването на имуществото на Асоциацията.
ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО
Чл. 19 Асоциацията се представлява от Председателя на Управителния съвет на АВМУ.
Чл. 20 Управителният съвет определя при необходимост и обема на представителната власт на други отделни негови членове.
ЧЛЕНОВЕ НА АСОЦИАЦИЯТА
Чл. 21 Приемането на членове в АВМУ става с писмено заявление до Управителния съвет и представляване на диплома за завършено Морско училище, а юридическите лица – с представяне на удостоверение за съдебна регистрация.
Чл. 22 Всички членове образуват АВМУ и в дейността си следват изискванията на настоящия устав.
Чл. 23 Членовете са:
1. Редовни членове – възпитаници на Морско училище, които са завършили пълния курс на обучение и юридически лица с предмет на дейност, свързан с морското стопанство на страната, които са заплатили членски внос.
2. Почетни членове – възпитаници на Морско училище с особени заслуги за реализиране на основните цели на Асоциацията.
3. Благодетелни членове – всяко физическо лице, което е подкрепило Асоциацията със значително парично или имотно дарение.
Чл. 24 Членска карта се дава само на редовните и колективни членове на Асоциацията, която им дава право на глас, ако са заплатили членски внос към момента на общото събрание.
Чл. 25 На почетните и благодетелни членове се дава значка и свидетелство за членство в Асоциацията, което им дава правото да участват в мероприятията на АВМУ и гарантира тяхното право на съвещателен глас.
Чл. 26 Юридическите лица могат да се представляват в Асоциацията от техен законен представител.
Чл. 27 Учредителите на Асоциацията са нейни членове по право.
Чл. 28 Членовете на АВМУ имат право:
- да участват в управлението на сдружението, да бъдат информирани за неговата дейност, да се ползват от имуществото му и от резултатите на дейността му по реда, предвиден в този устав.
- да прекратят членството си в АВМУ, като отправят в тримесечен срок писмено предизвестие до Управителния съвет.
Чл. 29 Членовете на АВМУ са задължени:
- да пазят доброто име на Морско училище и Асоциацията и да съдействат за постигане на целите, посочени в настоящия устав;
- да участват в Общото събрание и инициативите на АВМУ;
- да спазват устава и изпълняват решенията на Общото събрание и Управителния съвет;
- да плащат редовно определения от Общото събрание членски внос.
Чл. 30 Членските права са непрехвърляеми.
Чл. 31 Изключването на членове на АВМУ става с решение на Общото събрание, в случаите, когато:
- системно е констатирано нарушение на устава или неизпълнение на решения на Общото събрание;
- извършва действия, противоречащи на целите на АВМУ;
- не плаща определения членски внос в установения срок, без да има за това основателна причина.
Чл. 32 Регионални организации:
1. Асоциацията може да създава на регионална основа секции (клонове).
2. Създаването на секции (клонове) става по решение на Управителния съвет на Асоциацията, която се взима с квалифицирано мнозинство.
3. Регионалните секции (клонове) са независими и самостоятелни в дейността си на територията на региона. Те не са юридически лица.
4. Секциите (клоновете) събират членския внос, определен от Общото събрание, като 80 % от сумите заделят за собствени нужди, а 20 % превеждат по сметка на Асоциацията за общи мероприятия.
5. Секциите (клоновете) избират свое ръководство и приемат нови членове в съответствие с устава.
ПРЕДХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 33 За случаите, непредвидени в устава, се постъпва съгласно мнението на Общото събрание.
Чл. 34 Изменението и допълнението на настоящия устав може да става от Общото събрание с квалифицирано мнозинство.
Чл. 35 Асоциацията се прекратява:
- по решение на Общото събрание;
- ако в продължение на шест месеца остане с по-малко членове, отколкото са необходими за образуване на Управителен съвет;
- ако стане неплатежоспособна;
- в други предвидени от закона случаи.
Чл. 36 Производството по прекратяване и ликвидация на Асоциацията се извършва по установения от закона ред.
Чл. 37 Разпределението на останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество при ликвидация се решава съгласно решение на Общото събрание.
Чл. 38 Този устав, приет на Учредителното събрание на 03.10.1997 г., е допълнен и изменен в съответствие със ЗЮЛСНЦ от Общото събрание на АВМУ на 15.05.2001 г. и от Общото събрание на АВМУ на 11.08.2011 г
Коментари
Публикуване на коментар